"It is not important to be better than someone else but to be better than yesterday."
-Jigaro Kano
Liberty Bell Judo
 Strength
 Discipline
 Power Of Will

Liberty Bell Judo Classic
2009 Results

 

The following are the results for the
22nd Annual Liberty Bell Classic
held at Lincoln High School.

jump to: Junior Results | Senior Results | Masters Results | Organization Results


Junior Category Divisions:
Contestant's Name Organization Hometown
back to top

DIVISION: JR Girl 5-6 < 23
1. Ariel Hines Legrossports Ny
2. Sofia Cianfarra Liberty Bell Pa

DIVISION: JR Girl 7-9 < 23
1. Victoria Gonalves War memorial Ct
2. Dominique Domingo Taki gawa Ma

DIVISION: JR Girl 7-9 < 26
1. Elianna Oken Legrossports Ny
2. Meghan Armocida Air force Oh
3. Marie-Pier Girard Judo quebec Canada
4. Yael Oken Legrossports Ny

DIVISION: JR Girl < 34
1. Grace Scott-Hiser Tohoku Ma
2. Erica Oliver New london Ct
3. Nicole Gonik Combat sambo Ny

DIVISION: JR Girl 7-9 < 38
1. Michaela Martin Lakeland judo Fl
2. Catarina Candeias Liberty Bell Pa
3. Isabella Cianfarra Liberty Bell Pa

DIVISION: JR Girl 9-10 < 53
1. Kaelin O'Sullivan Pedro's Ma
2. Jelena Veskov Sport judo 62512
3. Gabrielle Proksa Granite state Nh

DIVISION: JR Girl 10 -12 < 33
1. Erin Reim Judo quebec Canada
2. Orlagh MacKenzie Bushikai Md

DIVISION: JR Girl 10-12 < 39
1. Madison Geores Blue dragon Ct
2. Sheridan Sebastian Kettering rec center Oh
3. Arianne Beaudin Judo quebec Canada
4. Marilou Mondor Judo quebec Canada

DIVISION: JR Girl 10-12 < 43
1. Sarah Subko Florida school Fl
2. Leora Peysakhov Samir and lev Ny

3. Melissa Bondurich South mountain Nj

DIVISION: JR Girl 10 -12 < 51
1. Seldi Levin Tech judo Nj
2. Ariana Kwoh Philadelphia Pa
3. Cassy Short Judo sports Va

DIVISION: JR Girl 10-12 > 54
1. Mina Couhombe Judo quebec Canada
2. Ashley Grant Legrossports Ny
3. Linda-lee Beauman Nassau pal Ny

DIVISION: JR Girl 13-16 < 48
1. Ecaterina Guica Judo quebec Canada
2. Michelle Arias Princeton y Nj
3. Lorena Kaegi Balmoral Canada
4. Ashley Rust Lakeland judo Fl

DIVISION: JR Girl 13-16 < 52
1. Sarah Neyra Onikusu Fl
2. Roxanne Smith-Robitaille Judo quebec Canada
3. Amanda Gomez Tohoku Ma
4. Zoya Jouravsky Liberty Bell Pa

DIVISION: JR Girl 13-16 < 57
1. Vikoria Sokolovska Tsunami Canada
2. Lea-Fredericke Cote Judo quebec Canada
3. Svetlana Peysakhov Samir and lev Ny
4. Megan Moss Ottawa Judo Canada

DIVISION: JR Girl 13-16 < 63
1. Megan Nagy Kaizen judo Canada
2. Stephanie Teixeira Cranford Nj
3. Danika Valade Judo quebec Canada

DIVISION: JR Girl 13-16 > 63
1. Alix Renaud-Ray Judo quebec Canada
2. Alexandra Valade Judo quebec Canada

DIVISION: JR Girl 17 - 19 < 52
1. Eve Renaud-Ray Judo quebec Canada
2. Kathya Theriault Judo quebec Canada
3. Nadine Encarnacion Emerald city Wa
4. Alaine Abuan Tech judo Nj

DIVISION: JR Girl 17 - 19 < 57
1. Vikoria Sokolovska Tsunami Canada
2. Audree Francis Methot Judo quebec Canada
3. Anya Volyn Liberty Bell Pa
4. Christine Beauman Nassau pal Ny

DIVISION: JR Girl 17-19 < 63
1. Georgiana Guica Judo quebec Canada
2. Manon Soulard Judo manitoba Canada
3. Marie-Eve Ouimet Judo quebec Canada
4. Nancy Marraquin Tech judo Nj

DIVISION: JR Girl 17-19 < 71
1. Caroline Bijould Judo quebec Canada
2. LaQuinta Allen Onikusu Fl
3. DeAnae Titus Onikusu Fl
4. Brooke Martell Ann arbor y Mi

DIVISION: JR Boys 5-6 < 23
1. Zachary Gershkowitz Samir and lev Ny
2. Ezra Toll Liberty Bell Pa

DIVISION: JR Boys 5-6 < 28
1. Jack Kelly Go rin dojo Ny
2. Grigol Khochiashvili Mmaj Pa

DIVISION: JR Boys 6-7 > 28
1. Michael Santini * Judo tech Nj
2. Thomas Grigorian Samir and lev Ny

DIVISION: JR Boys 7-9 < 23
1. Leon Simakhov Samir and lev Ny
2. Eamonn Logue Liberty Bell Pa
3. Reuben Salazar Bushido Nc
4. William Greig Sport judo Va

DIVISION: JR Boys 7-9 < 26
1. Timofey Boykov Combat sambo Ny
2. Liam Logue Liberty Bell Pa
3. Connor Gideon Liberty Bell Pa
4. Joshua Prevost Taki gawa Ma

DIVISION: JR Boys 7-9 < 30
1. Sandro Chaladze Gladiator Ny
2. Joseph Chalhoub Liberty Bell Pa
3. Julien Legros Legrossports Ny
4. Emmaniel Furman Combat sambo Ny

DIVISION: JR Boys 7-9 < 34
1. Matthew Puzhitsky Tsunami Canada
2. George Grigalashvili Gladiator Ny
3. Timothy Korottchenko Tsunami Canada
4. Stanford Tolbort Onikusu Fl

DIVISION: JR Boys 7-9 < 38
1. Alexander Hinkle Blue dragon Ct
2. Jose Lao Liberty Bell Pa
3. David Grant Legrossports Ny
4. Michael Santini Tech judo Nj

DIVISION: JR Boys 7-9 < 44
1. Nicholas Stampley Ki itsu sai Fl
2. Daniel Pavlov Samir and lev Ny
3. Otar Ghinashvili Gladiator Ny
4. Alfonso Pinto Jr South mountain Nj

DIVISION: JR Boys 7-9 > 44
1. Jayvon Davidson South mountain Nj
2. Robert Livshits Mmaj Pa

DIVISION: JR Boys 10-12 < 30
1. Josh Reim Judo quebec Canada
2. Patrick Baum Go rin dojo Ny
3. Avi Rijer Judo quebec Canada
4. Vaughn Bilodeau Liberty Bell Pa

DIVISION: JR Boys 10-12 < 33
1. Dennis Yanovski Tsunami Canada
2. Darran Byrne Waseda Ny

DIVISION: JR Boys 10-12 < 36
1. Allan Astriants Liberty Bell Pa
2. Daniel Nikitin Tsunami Canada
3. Adrian Bernal Tech judo Nj
4. Anthony Jouravsky Liberty Bell Pa

DIVISION: JR Boys 10-12 < 40
1. Devin Garrido Tech judo Nj
2. Yariv Bar-or College park Md
3. Wesley Dantzler College park Md
4. Ethan Beauman Nassau pal Ny

DIVISION: JR Boys 10-12 < 44
1. Aesa Ramirez Cranford Nj
2. Giya Chediya Gladiator Ny
3. Vladimir Togonidze Ttsc Ny

DIVISION: JR Boys 10-12 < 50
1. Armani Ellison Legrossports Ny
2. Benjamin Kenis Liberty Bell Pa
3. Zachary Steel Dale city Va
4. Jahsiym Hill Liberty Bell Pa

DIVISION: JR Boys 10-12 < 57
1. Rafail Aushalomov Samir and lev Ny
2. Stanley Purygin Brighton judo Ny
3. Brandon Worthen Tech judo Nj
4. Samule Nelson South hills Pa

DIVISION: JR Boys 10-12 > 57
1. Louis Kriebert Judo quebec Canada
2. Petro Poklitar Judo quebec Canada
3. John Brook Brighton judo Ny
4. Samir Streatfield Main line Pa

DIVISION: JR Boys 13-16 < 41
1. Kyle Young New london Ct
2. Artem Solovey Tsunami Canada

DIVISION: JR Boys 13-16 < 45
1. Georges Poklitar Judo quebec Canada
2. Tariq Ramkalup Legrossports Ny
3. Kevin Mallon Shoreline Ct
4. Valentine Adesman Brighton judo Ny

DIVISION: JR Boys 13-16 < 50
1. William Inserra Judo sports Va
2. Andrei Ivanov Tsunami Canada
3. Moris Peysakhov Samir and lev Ny
4. Thomas Greig Sport judo Va

DIVISION: JR Boys 13-16 < 55
1. Daniel Neyra Onikusu Fl
2. Patrick Cantin Judo quebec Canada
3. Christopher Grunberg College park Md
4. Johnny Nagy Kaizen judo Canada

DIVISION: JR Boys 13-16 < 60
1. Jeremy Abuan Tech judo Nj
2. Jeremie Morales Judo quebec Canada
3. Ibraim Mushtalov Charlottesville Va
4. Julien Courchesne Judo quebec Canada

DIVISION: JR Boys 13-16 < 66
1. Michael Fortin-demers Judo quebec Canada
2. Connor Sutherland Judo manitoba Canada
3. Giga Gambashidze Gladiator Ny
4. Mark Janelli Ulster budokai Ny

DIVISION: JR Boys 13-16 < 73
1. Arthur Margelidon Judo quebec Canada
2. Mathew Brady Camal Nj
3. Devante Tiller South hills Pa
4. Nikita Nikitin Tsunami Canada

DIVISION: JR Boys 13-16 > 73
1. Clarence Thomas Legrossports Ny
2. Andrew Balach Kawasaki ren Canada
3. Stephen Patten Main line Pa
4. Matthew Koch Camal Nj

DIVISION: JR Boys 13-16 > 88
1. Pavel Gorelov Charlottesville Va
2. Karl-eric Panneton Judo quebec Canada
3. Akbar Iminov Spartak Ny
4. Victor Pedchenko Liberty Bell Pa

DIVISION: JR Boys 17 - 19 < 60
1. Tylor Ferry T-n-t academy Fl
2. Benjamin Ostiguy Judo quebec Canada
3. Andre Brooks Onikusu Fl
4. Michael Grunberg College park Md

DIVISION: JR Boys 17 - 19 < 66
1. Vincent Marticotte Judo quebec Canada
2. Francois-oliver Lanctot Judo quebec Canada
3. Simon Ashwood Judo quebec Canada
4. Eldar Ismayilov Spartak Ny

DIVISION: JR Boys 17 - 19 < 73
1. Gabriel DaSilva Judo quebec Canada
2. Nicolas Gagne Judo quebec Canada
3. Salama Salem Tech judo Nj
4. Timothy Davidson Arlington Va

DIVISION: JR Boys 17 - 19 < 81
1. Andrea Pfeffer Judo quebec Canada
2. Colton Brown Cranford Nj
3. Roman Poklitar Judo quebec Canada
4. Diego Scerbo Tech judo Nj

DIVISION: JR Boys 17 - 19 < 90
1. Dusan Sarenac Kaizen judo Canada
2. Maxim Kharitonov Judo manitoba Canada
3. Matty Zebrasky Judo manitoba Canada
4. Thomas Boutin Judo quebec Canada

DIVISION: JR Boys 17 - 19 > 90
1. Victor Martell Ann arbor y Mi
2. Christopher Elliott Southern maryland Md
3. Freddy Koss-Kersey Murty's Pa

 

Senior Category Divisions:
Contestant's Name Organization Hometown

back to top

DIVISION: Female < 48
1. Ecaterina Guica Judo quebec Canada
2. Nadine Encarnacion Emerald city Wa
3. Sandra Chevalier Mayo quanchi Ri
4. Lorena Kaegi Judo manitoba Canada

DIVISION: Female < 52
1. Sarah Neyra Onikusu Fl
2. Eve Renaud-Ray Judo quebec Canada
3. Kathya Theriault Judo quebec Canada
4. Alaine Abuan Tech judo Nj

DIVISION: Female < 57
1. Hannah Martin Jason morris Ny
2. Paula Sitek Philadelphia Pa
3. Lupita Dodge Navy Md

DIVISION: Female < 63
1. Janine Nakao Pedro's Ma
2. Elena Vinogradov Gingko Canada
3. Nancy Marraquin Tech judo Nj
4. Manon Soulard Judo manitoba Canada

DIVISION: Female < 70
1. Lisa Nakajima Steveston Canada
2. Aneta Mozdzen Kawaski rendokan Canada
3. Samatha Bleier Otc Co
4. Alix Renaud-Ray Judo quebec Canada

DIVISION: Female > 78
1. Toni Geiger Tech judo Nj
2. Jessica Russell Shoreline Ct
3.
Susana Bendezu Kokushi Ny
4. Elizabeth Corney Brockport state Ny

DIVISION: Female Novice < 57
1. Amanda Gomez Tohoku Ma
2. Gal Argaman Kokushikai Nj
3. Jennifer Scanlon Drexel Pa

DIVISION: Female novice < 66
1. Lisa Capriotti Hui o Md
2. Sarah Block Drexel Pa
3. Erica Bowen Brockport state Ny
4. Sharona Gonen Drexel Pa

DIVISION: Female Novice > 66
1. Elizabeth Corney Brockport state Ny
2. Erica Eisenacher Kanokoshi Pa
3. Christine Edge Tuf mma Ga

DIVISION: Male Sankyu < 60
1. Mckenzy Blanc Taki gawa Ma
2. Nicholas Bardaro Tohoku Ma
3. Keith Hopkins Drexel Pa
4. Neldo Angeles San yama bushi Ny

DIVISION: Male Sankyu < 66
1. Julien Pinel Judo quebec Canada
2. Joe Bentz Cheltenham Pa
3. Timothy Leggett UNH Ma
4. Kevin Lynch Liberty Bell De

DIVISION: Male Sankyu < 73
1. Marc Newwirth Northeastern univ Ma
2. Brandan Evans Murty's Pa
3. Michel Mayedo Onikusu Fl
4. Mathew Brady Camal Nj

DIVISION: Male Sankyu < 81
1. Kyle Bome Itc Ny
2. Devon St. Cyr UNH Nh
3. Matt Rothstein Judo sports Va
4. Phil Stepanian Penn state Pa

DIVISION: Male Sankyu < 90
1. Keola Williams Drexel Pa
2. Nikolay Boyadzhiev Why judo Ny
3. Eric Silverman Philadelphia Pa
4. Dominic Landry Judo quebec Canada

DIVISION: Male Sankyu < 100
1. Jake Stromecki Kin-tora Ny
2. Eric Van Houten Ulster budokai Ny
3. Gregory Diorio Philadelphia Pa
4. Adam Bell Baltimore Md

DIVISION: Male Sankyu > 100
1. Kelly McAuliffe Penn state Pa
2. Aaron Simpson Harrisburg Pa
3. Sebastien Caron Judo quebec Canada
4. Nicholas Carrier Takahashi Canada

DIVISION: Male Nikyu < 55
1. Alexandre DiBartolo Judo quebec Canada
2. Andre Brooks Onikusu Fl
3. Derek Laudy Judo manitoba Canada
4. Ronald Hawthorne Cahill Ks

DIVISION: Male Nikyu < 60
1. Everet Desilets Mayfields Ri
2. Michael Armstrong Prince george Md
3. Tylor Ferry T-n-t academy Fl

DIVISION: Male Nikyu < 66
1. Ricky Brown South hills Pa
2. Modesto Lara Airdrie Nj
3. Brad Bolen Jason morris Ny
4. Philipp Metellus Judo quebec Canada

DIVISION: Male Nikyu < 73
1. Christopher Sibbald Kawaski rendokan Canada
2. Travis Yamamaka Tohkon Il
3. Anthony Vennitti Nyac Ny
4. Salama Salem Tech judo Nj

DIVISION: Male Nikyu < 81
1. Harry St.Leger Legrossports Ny
2. Philip Farabaugh South hills Pa
3. Alfred Raymond Mayo quanchi Ri
4. Andrea Pfeffer Judo quebec Canada

DIVISION: Male Nikyu < 90
1. Garry St.Leger Legrossports Ny
2. Tony Sangimino Jason morris Ny
3. Roger Mazzella Tohoku Ma
4. Dusan Sarenac Kaizen judo Canada

DIVISION: Male Nikyu < 100
1. Kyle Vashkulet Jason morris Ny
2. Nedjo Sarenac Kaizen judo Canada
3. Jake Stromecki Kin-tora Ny
4. Daniel Udrea Dinamo Romania

DIVISION: Male Nikyu > 100
1. Jondo Dabrundashvili Mmaj Pa
2. Barry Jackman Legrossports Ny
3. William Hysarewycz Judo manitoba Canada
4. Erik Weidknecht Pottstown Pa

 

Masters Category Divisions:
Contestant's Name Organization Hometown

back to top

DIVISION: Female masters 30 lwt
1. Sonia Boulianne Judo quebec Canada
2. Elana Vinogradov Gingko Canada
3. Carol Boulet Kin tora Ny
4. Diana Weisbach Paladin Ma

DIVISION: Female masters hwt
1. Sonia Boulianne * Becerra Canada
2. Beverly Koss Murty's Pa

DIVISION: Male masters 30-39 < 70
1. Rhan Dillard Poly tech Ny
2. Seth Freedman Tohoku Ma
3. Julio Moreno Dale city Va
4. Glenn Cooper Tech judo Nj

DIVISION: Male Masters 30-39 < 81
1. Jake Freedman UNH Nh
2. Brian Toll Liberty Bell Pa
3. Joshua Messer Perfromance judo NJ
4. Rob DeAngelis Unattached Pa

DIVISION: Male Masters 30-39 < 94
1. Vasil Dimitrov Liberty Bell Pa
2. Patrick Han Penn state Pa
3. Andre Watson Liberty Bell Pa
4. Dan Danieluc Oishi Ny

DIVISION: Male Masters 30-39 > 94
1. Gino Thibeault Judo quebec Canada
2. Daniel Udrea Dinamo Romania
3. Anatoliy Kenis Liberty Bell Pa

DIVISION: Male Masters 45-52 < 70
1. Andrey Meregnikov Samara Russia
2. Paul Bova Trafford judo Pa
3. Andrew Keegan Pottstown Pa

DIVISION: Male Masters 40-49 < 81
1. Mikhail Kozitskiy Liberty Bell Pa
2. Sylvain Arsenault Judo quebec Canada
3. Peter Mantel Coast guard Va
4. Yan Vinogradov Gingko Canada

DIVISION: Male Masters 40-49 < 94
1. Brian Germain Summerlin Fl
2. Michael Fergusan Trafford judo Pa
3. Frank Discoll Penn state Pa
4. Jeffrey Steel Dale city Va

DIVISION: Male Masters over 44 > 94
1. James Smith Harrisburg Pa
2. Paul Weidknecht Pottstown Pa

DIVISION: Male Masters 50-69 < 81
1. Chris Ianacone Vineland Nj
2. Jeff Summa Oishi Ny
3. Owen Zurhellen Oishi Ny

DIVISION: Male Masters 50-69 < 94
1. Brian Germain Summerlin Fl
2. Paul Kereliuk Kawaski rendokan Canada
3. Peter Benjamin Penn state Pa

 

Results by Organization
back to top

Point System:
Place won | Point Value
1 | 5
2 | 3
3 | 2
4 | 1

Organization name | Total Points
1. Judo quebec | 167
2. Liberty Bell | 58
3. Legrossports | 44
4. Tech judo | 35
5. Tsunami | 32
6. Onikusu | 28
6. Samir and lev | 28
7. Tohoku | 20
8. Judo manitoba | 17
9. Jason morris | 15
9. Kaizen judo | 15
9. Gladiator | 15
10. Penn state | 13
10. Drexel | 13