"It is not important to be better than someone else but to be better than yesterday."
-Jigaro Kano
Liberty Bell Judo
 Strength
 Discipline
 Power Of Will

Liberty Bell Judo Classic
2012 Results

 

04-02-2012

The following are the results for the 2012 Liberty Bell Classic held at
Academy of New Church Bryn Athyn, PA.

501 athletes competed. Jump to Junior Divisions, Senior Divisions, Masters Divisions, Organizations

Download and print: 2012 Results, Female Elite Pool Sheets, Male Elite Pool Sheets

JUNIOR CATEGORY DIVISIONS
Contestant's Name Organization Hometown

DIVISION: JR Girls 5-6 < 23
1. Vazquez, Kayla Judo tech Nj
2. Dominguez, Kaylee Judo tech Nj
3. Fu, Jessica Maryland judo Md

DIVISION: JR Girl 5-6 < 28
1. Dominguez, Kiara Judo tech Nj

DIVISION: Jr Girl 7-9 < 30
1. Au, Kelly Dale city Va
2. Fu, Katherine Maryland judo Md
3. Menendez, Arianna Judo tech Nj

DIVISION: Jr Girl 7-9 < 34
1. ElMahroukey, Noran Cranford Nj
2. Rosales, Natalie Judo tech Nj
3. Chiu, Juliann Philadelphia Pa

DIVISION: JR Girls 7 -9 < 42
1. Samuels, Mckenzie Jamie towers Ny
2. Kapustin, Emily Tsunami Canada
3. Farruggio, Emma Charlottesville Va
3. Graciani, Ambar Judo tech Nj

DIVISION: JR Girl 10-12 < 34
1. Gonclaves, Victoria War memorial Ny
2. Shakhnovsky, Talia Cranford Nj
3. Miller, Cameron Linxx academy Va

DIVISION: Jr Girl 10-12 < 39
1. O'sullivan, Darcy Pedro's Ma
2. Domingo, Dominique Mayo quanchi Ri
3. Oliver, Erica New london Ct
3. Yzquierdo, Joely Judo tech Nj

DIVISION: Jr Girl 10-12 < 43
1. Parovyk, Olga Taifu Canada
2. Nguyen, Alex College park Md
3. Mohr, Kira Mayo quanchi Ri

DIVISION: JR Girl 10-12 < 50
1. Ojito, Clarise Cayuga college Md
2. Eames, Makeda Seignury Pa
3. Robinson, Deniza Tsunami Canada
3. Augustin, Martine Legros Sports Ny

DIVISION: Jr Girl 10-12 > 54
1. O'sullivan, Kaelin Pedro's Ma
2. Alejandro, Yalett Taki gawa Ma

DIVISION: JR Girl 13-16 < 48
1. Parovyk, Olga Taifu Canada
2. Weck, Brianna Kokushi Nj

DIVISION: Jr Girl 13-16 < 52
1. Lewis, Brooke College park Md
2. Barber, Jenna College park Md

DIVISION: Jr Girl 13-16 < 57
1. Vasquez, Gabriela Ulster budokai Ny
2. Vazquez, Ciara Judo tech Nj
3. Rosales, Ashley Judo tech Nj
3. Pieve, Briana Legros sports Ny

DIVISION: Jr Girl 13-16 < 63
1. Kwoh, Ariana Philadelphia Pa
2. Sanchez-Abreu, Christina Judo tech Nj

DIVISION: Jr Girl 13-16 > 63
1. Veskov, Jelena Sport judo Va
2. Redden-Gonzalez, Eneida Charlottesville Va
3. Merkt, Cyan Taki gawa Ma
3. Arias, Regina Golden eagle Ny

DIVISION: JR Girl 17-19 < 56
1. Arias, Michelle Princeton y Nj
2. Vasquez, Gabriela Ulster budokai Ny
3. Jinte, Iuliana Lps-css focsani Romania

DIVISION: JR Girl 17-19 < 70
1. Swain, Sophia San jose Ca
2. Redden-Gonzalez, Eneida Charlottesville Va

DIVISION: JR Boys 5-6 < 20
1. Khochiashvili, Irakli Georgian judo Pa
2. Rober, Yonatan Scorpion Pa
3. Losa, Ryan Judo tech Nj
3. Toledo, Pedro Judo tech Nj

DIVISION: JR Boys 5-6 < 23
1. Ivanov, Maxim Tsunami Canada
2. Gassan, Nikita Combat sambo Ny
Alpert, Ryen Liberty Bell Pa

DIVISION: JR Boys 5-6 < 28
1. Dubrasky, Jason Combat sambo Ny
2. Cuebounchau, Nikita Tsunami Canada
3. Mazur, Mark Princeton y Nj
3. Cuomo, Bailey Princeton y Nj

DIVISION: JR Boys 5-6 > 28
1. Volchonok, David Liberty Bell Pa
2. Goldberg, David Combat sambo Ny

DIVISION: JR Boys 7-9 < 23
1. Logue, Sean Liberty Bell Pa
2. Tamai, Alexander College park Md
3. Tiourine, Daniel Combat sambo Ny
3. Grinberg, Michael Combat sambo Ny

DIVISION: JR Boys 7-9 < 26
1. Mironenko, Derek Scorpion Pa
2. Alzate, Alejandro Judo tech Nj
3. Chernov, Vlad Combat sambo Ny
3. Zalesski, Andrew Combat sambo Ny

DIVISION: JR Boys 7-9 < 30
1. Lapshin, Michael Tsunami Canada
2. Enoukov, Anthony Tsunami Canada
3. Jelinek, Kevin Charlottesville Va
3. Polyakov, Alexander Tsunami Canada

DIVISION: JR Boys 7-9 < 34
1. Khvaline, Ivan Tsunami Canada
2. Gershkowitz, Zachary Combat sambo Ny
3. Spelios, Dylan Ippon judo Ga
3. Madrevics, Maxim Georgian judo Pa

DIVISION: JR Boys 7-9 < 38
1. Pozanski, John Cranford Nj
2. Gamlelidze, Dmitri Georgian wrestling Ny
3. Khochiashvili, Grigol Georgian judo Pa
3. Tsepelev, Michael College park Md

DIVISION: JR Boys 7-9 > 43
1. Greorian, Tamaz Georgian wrestlingjudo Ny
2. Mazur, Daniel Princeton y Nj
3. Andrade, Roy Judo tech Nj

DIVISION: JR Boys 10-12 < 30
1. Tomescu, Mircea Lps-css focsani Romania
2. Simkhov, Leon Georgian wrestling judo Ny
3. Lorin, Brent Seigneury Md
3. Logue, Liam Liberty Bell Pa

DIVISION: JR Boys 10-12 < 33
1. Vodoff, Justin Georgian wrestling Ny
2. Labounko, Timothy Tohoku Ma
3. Merkt, Joseph Taki gawa Ma
3. Simanovich, Ruhor Taifu Canada

DIVISION: JR Boys 10-12 < 36
1. Bors, Laris Lps-css focsani Romania
2. Gideon, Connor Liberty Bell Pa
3. Polshuk, Yaniv Tsunami Canada
3. Polshuk, Tomer Tsunami Canada

DIVISION: JR Boys 10-12 < 40
1. Puzhitsky, Mathew Tsunami Canada
2. Chaladze, Sandro Georgian wrestling judo Ny
3. Sarkissian, Artur Georgian judo Pa
3. Andrade, Sean Judo tech Nj

DIVISION: JR Boys 10-12 < 44
1. Panait, Dan Tsunami Canada
2. Legros, Alexandre Legros sports Ny
3. Kozhevnik, Arthur Liberty Bell Pa
3. Baksht, Innokentiy Taifu Canada

DIVISION: JR Boys 10-12 < 50
1. Korotchenko, Timothy Taifu Canada
2. Lao, Jose Liberty Bell Pa
3. Cheskiy, Russell Georgian wrestling Ny
3. Ivanov, Alexander Tsunami Canada

DIVISION: JR Boys 10-12 < 57
1. Lagutin, Alex Liberty Bell Pa
2. Pinto jr, Alfonso Team carvalho Nj
3. Steel, Hunter Dale city Va
3. Santini, Michael Judo tech Nj

DIVISION: Jr Boys 10-12 < 63
1. Shoemaker, Nick Scranton mma Pa
2. ElMahroukey, Nadeem Cranford Nj
3. Prina, Jayden Judo tech Nj
3. Hargrove, Daniel College park Md

DIVISION: Jr Boys 10-12 > 68
1. Davidson, Jayvon Team carvalho Nj
2. Segal, Eliya Georgian judo Pa
3. Babarsky, Bryce Murty's Pa

DIVISION: JR Boys 13-16 < 45
1. Desimone, Salvatore Kims Pa
2. Bernal, Adrian Judo tech Nj
3. Gansereit, Steven Ares athletic Nj

DIVISION: JR Boys 13-16 < 50
1. Garrido, Devin Kokushikai Nj
2. Yanovski, Dennis Taifu Canada
3. Povyan, Parsa Tsunami Canada
3. Shumeiko, Nikita Tsunami Canada

DIVISION: JR Boys 13-16 < 55
1. Ushry, Jahi Seigneury Md
2. Zviadauri, Gaga Georgian wrestling judo Ny
3. Oliver, Ethan New london Ct
3. Ahmad ali, Saalik Pittsburg yoseikan Pa

DIVISION: JR Boys 13-16 < 60
1. Kim, Tyler Kims Pa
2. Valmeus, Junior Onikusu Fl
3. Bragilevsky, Dennis Taifu Canada
3. Olechowski, Kamil Sylwester pawel Nj

DIVISION: JR Boys 13-16 < 66
1. Borvkhov, Eric Spartak Ny
2. Kahramonov, Saidyokub Georgian judo Ny
3. Owen, Tyler New paltz Ny
3. Worthen, Brandon Judo tech Nj

DIVISION: JR Boys 13-16 < 73
1. Andrews, Timothy Onikusu Fl
2. Subiza, Leonardo Judo tech Nj
3. Sheridan, Patrick Main line Pa
3. Mejia, Fernando Dale city Va

DIVISION: JR Boys 13-16 < 81
1. Velazquez, Kevin Taki gawa Ma
2. Kenis, Benjamin Liberty Bell Pa
3. Skylar, Eric Liberty Bell Pa
3. Tyler, Jarrett Judo tech Nj

DIVISION: JR Boys 13-16 < 93
1. Sozin, Kyrylo Taifu Canada
2. Chelidze, Mikhail Spartak Ny
3. Paltiel, Joshua Spartak Ny
3. Chkhikvadze, George Georgian wrestling Ny

DIVISION: Jr Boys 13-16 > 95
1. Aloian, Arthur Liberty Bell Pa
2. Roomberg, Mathew Sport judo Va
3. Dyer 3rd, Jerry Renshuden Oh

DIVISION: JR Boys 17 - 19 < 60
1. Powell, Bradley Kawasaki Canada
2. Neyolov, Danil Taifu Canada
3. Stevens, Miles Tidewater Va

DIVISION: JR Boys 17 - 19 < 66
1. Grunberg, Christopher College park Md
2. Farra, Josh Liberty Bell Pa
3. Abuan, Jeremy Judo tech Nj
3. Borukhov, Eric Spartak Ny

DIVISION: JR Boys 17 - 19 < 73
1. Merezhnikov, Iurii Liberty Bell Pa
2. Gambushidze, Giga White eagles Ny
3. Andrews, Timothy Onikusu Fl
3. Volyn, David Liberty Bell Pa

DIVISION: JR Boys 17 - 19 < 90
1. Sozin, Kyrylo Taifu Canada
2. Gilkarov, David Spartak Ny
3. Hallak, Gianni Kokushikai Nj
3. Chelidze, Michael Spartak Ny

DIVISION: Jr Boys 17 - 19 > 90
1. Iminov, Akbar Spartak Ny
2. Cambisaca, Jeferson Judo tech Nj
3. Bugarenko, Aleksey Liberty Bell Pa

SENIOR CATEGORY DIVISIONS
Contestant's Name - Organization -Hometown

DIVISION: Female < 44
1. Meara, Haley Meara Ma

DIVISION: Female < 52
1. Ibera, Taylor Otc Co
2. Abuan, Alaine Judo tech Nj
3. Condello, Krissy Mayo quanchi Ri
3. Lewis, Brooke College park Md

DIVISION: Female < 57
1. Graves, Veronica Otc Co
2. Sitek, Paula Penn state Pa
3. Parmigiani, Cara Oishi Ny
3. Latimer, Lori Philadelphia Pa

DIVISION: Female < 63
1. Nakao, Janine Pedro's MA
2. Martin, Hannah Jason morris Ny
3. Tutass, Jennifer San jose Ca
3. Genao, Carla Otc Co

DIVISION: Female < 70
1. Allen, Laquinta Onikusu Fl
2. Swain, Sophia San jose Ca
3. Savage, Jessica Penn state Pa
3. Tobbell, Dominique Midway Mn

DIVISION: Female > 78
1. Salmond, Christina Baltimore Md
2. King, Wendie Kims Pa
3. Derr, Alyce Bushido De

DIVISION: Female Novice < 66
1. O'sullivan, Kaelin Pedro's Ma
2. Kwoh, Ariana Philadelphia Pa
3. Bowline, Sarah Brockport state Ny

DIVISION: Female Novice > 66
1. Wirsch, Samantha Penn state Pa
2. Redden, Maggie Brockport state Ny

DIVISION: Male Sankyu < 66
1. Stahl, Ndan Kims Pa
2. Ferrer, Marco Celtic Ma
3. Niertit, Rob Brockport state Ny
3. Blakey jr, Kenneth Celtic Ny

DIVISION: Male Sankyu < 73
1. Delaisse, Michael Navy Md
2. Gomez, Alexandro University of rochester Ny
3. Betress, Charles Murty's Pa
3. Ko, Saungwon Navy Md

DIVISION: Male Sankyu < 81
1. Griffith, Andrew Judo tech Nj
2. Hubbard, Jamal Next gen De
3. Saunders, Walter Washington Dc
3. Askins, Chris Trafford judo Pa

DIVISION: Male Sankyu < 90
1. Webber, Louis Team edison Nj
2. Rivera, Axel Otc Co
3. Horrell, Phillip Trafford judo Pa
3. Zhumagorhayev, Kurmash Penn state Pa

DIVISION: Male Sankyu < 100
1. Stanley, Peter Jason morris Ny
2. Whitaker, Colin Penn state Pa
3. Shpakovych, Yevgen Brockport state Ny
3. Roomberg, Mathew Sport judo Va

DIVISION: Male Sankyu > 100
1. Mason, Christopher College park Md
2. Temple, Stephen Joseki Pa
3. Robinson, Harper University of penn Pa
3. Letowrneau, Thomas Celtic Ma

DIVISION: Male Nikyu < 60
1. Kunihiro, Aaron Pedro's Ma
2. Kossor, Nick Jason morris Ny
3. Truong, George Otc Co
3. Kim, Tylor Kims Pa

DIVISION: Male Nikyu < 66
1. Condello, Alaa Mayo quanchi Ri
2. Bolen, Brad Jason morris Ny
3. Sanchez, Deigo Kawasaki Canada
3. Yonemori, Tyler Pedro's Ma

DIVISION: Male Nikyu < 73
1. Lee, Bobby Pedro's Ma
2. Vallejo, Edwin Ulster budokai Ny
3. Moyerman, Adam Liberty Bell Pa
3. Salem, Salama Judo tech Nj

DIVISION: Male Nikyu < 81
1. Kubota, Yuki Pedro's Ma
2. Munnich, Benjamin Pedro's Ma
3. Fernandez, Jonathan Baragua judokai Fl
3. Sangimino, Tony Jason morris Ny

DIVISION: Male Nikyu < 90
1. Petrovici, Vadim Kokushikai Nj
2. Brown, Colton San jose Ca
3. Sheykhislyamov, Emin Nicolas gatineau Canada
3. Sheykhislyamov, Dilyaver Nicolas gatineau Canada

DIVISION: Male Nikyu < 100
1. Nadirashvili, Ivane Liberty Bell Pa
2. Bradon, Ervin Howard Va
3. Mejia, Eris Dale city Va
3. Wessell, Max Boulder judo Co

DIVISION: Male Nikyu > 100
1. Iminov, Akbar Spartak Ny
2. Wiley, Daniel Sport judo Va
3. Kenis, Tony Liberty Bell Pa
3. Hernandez, Greg North jersey Nj

DIVISION: Male Visually Impaired<66
1. Farra, Josh Liberty Bell Pa

DIVISION: Male Visually Impaired<90
1. Crockett, Dartanyon Otc Co

MASTERS CATEGORY DIVISIONS
Contestant's Name - Organization - Hometown

DIVISION: Female Masters Mid
1. Franquemont, Kelly Philadelphia Pa
2. Tocacio, Judith Sylwester pawel Ny
3. Latimer, Lori Philadelphia Pa

DIVISION: Male Masters 30-39 < 70
1. Tusay, Michael Liberty Bell Pa
2. Smith, Joshua Bushido Ny
3. Bentz, Joey Cheltenham Pa
3. Coyle, Michael Liberty Bell Pa

DIVISION: Male Masters 30-39 < 81
1. McGuire, Tom Scranton mma Pa
2. Bartee, Vincent Bushido Nc
3. Toledo, Inti Judo tech Nj
3. Kurtz, Fred Liberty Bell Pa

DIVISION: Male Masters 30-39 < 94
1. Moreira, Joao Kintora Ny
2. Hernandoz, Ramon North jersey Nj
3. Niewiarowski, Rafat Sylwester pawel Ny
3. Byrne, Dennis Kims Va

DIVISION: Male Masters 40-49 < 70
1. Moreno, Julio Dale city Va
2. Baum, Zachary New paltz Ny
3. Chiu, Shong Philadelphia Pa
3. Sorrentino, Scott Philadelphia Pa

DIVISION: Male Masters 40-49 < 81
1. Vizcarra, Abel Washington Md
2. Dickinson, Wayne Celtic Ma

DIVISION: Male Masters 40-49 < 94
1. Dickerson, Wayne Celtic Ma
2. Eltookhy, Ayman Philadelphia Pa
3. Virtue, Paul Oishi Ny
3. Wentz, Lee Philadelphia Pa

DIVISION: Male Masters 40-49 > 94
1. Kenis, Tony Liberty Bell Pa
2. Fominykh, Igor Federation perma Russia
3. Clark, Robert Liberty Bell Pa
3. Fout, Charles Sport judo Va

DIVISION: Male Masters 50-59 < 70
1. Merezhnikov, Andrey Dinamo samara Russia
2. Bova, Paul Trafford judo Pa
3. Keegan, Andy Pottstown Pa

DIVISION: Male Masters 50-69 < 81
1. Zisu, Dumitru Lps-css focsani Romania
2. Adams, Ed Scranton mma Pa
3. Islander, Jc Oishi Ny
3. Summa, Jebb Oishi Ny

DIVISION: Male Masters 50-59 < 94
1. Steel, Jeffrey Dale city Va
2. Boulet, Andre Kin tora Ny
3. Wolfe, Jeff Kokushikai Nj
3. Canario, Arthur Nyac Ny

POINT SYSTEM

Place won | Point Value
1 | 5
2 | 3
3 | 1

RESULTS BY ORGANIZATION

Senior Team
Pedro’s 29
OTC 20
Liberty Bell 20
Philadelphia 16
Jason Morris 15

Junior Team
Tech judo 47
Liberty Bell 43
Tsunami 41
Taifu 34
College Park 21

Organization name - Total
1. Liberty Bell 68
2. Judo tech 57
3. Tsunami 41
4. Pedro's 39
5. Taifu 34
6. College park 27
7. Spartak 24
8. Philadelphia 22
9. Kims 20
9. Otc 20
10. Dale city 18
Combat sambo 18

Father Dave Award:
Tyler Kim
Kim’s Judo
Pittsburgh, PA